Friday , 9 December 2016

District 9-4A Wrestling Results: See Where the Dawgs Placed

138 Results Guaranteed Places 1st Place - Christian Mendez of McKinney North High School Soph 2nd Place - Callan Murphy of Highland Park High School (Districts)
138 Results
Guaranteed Places
1st Place – Christian Mendez of McKinney North High School Soph
2nd Place – Callan Murphy of Highland Park High School (Districts)

McKinney North’s wrestling team competed in the 9-4A Tournament Friday. Results are below:

106 Results
Guaranteed Places
1st Place – Aaron Gassett of Wylie East High School
2nd Place – Ryan Rigby of Wylie High School
3rd Place – Matthew Meredith of McKinney North High School
4th Place – Patrick Jones of Lovejoy High School
1st Place Match
Aaron Gassett (Wylie East High School) 15-9, So. over Ryan Rigby (Wylie High School) 19-10, So. (Dec 11-5).
3rd Place Match
Matthew Meredith (McKinney North High School) 11-12, So. over Patrick Jones (Lovejoy High School) 1-14, So. (Fall 0:59).
5th Place Match
() , . over () , . (Bye).

113 Results
Guaranteed Places
1st Place – Jose Escoffie of Wylie High School
2nd Place – Javier Garcia of Lancaster High School
3rd Place – Tyler Board of McKinney North High School
4th Place – Ben Kroencke of Highland Park High School
5th Place – Ryan Thomas of Lovejoy High School
1st Place Match
Jose Escoffie (Wylie High School) 10-3, Jr. over Javier Garcia (Lancaster High School) 17-3, Jr. (Fall 0:59).
3rd Place Match
Tyler Board (McKinney North High School) 18-7, Sr. over Ben Kroencke (Highland Park High School) 14-13, So. (Fall 5:33).
5th Place Match
Ryan Thomas (Lovejoy High School) 2-12, Fr. over () , . (Bye).

120 Results
Guaranteed Places
1st Place – Rafael Lopez of Wylie High School
2nd Place – Cooper Leary of Lovejoy High School
3rd Place – Jacari Rhodes of Lancaster High School
4th Place – Aram Amin of Wylie East High School
5th Place – Shane Reed of Highland Park High School
1st Place Match
Rafael Lopez (Wylie High School) 13-6, Fr. over Cooper Leary (Lovejoy High School) 3-14, So. (Fall 3:33).
3rd Place Match
Jacari Rhodes (Lancaster High School) 2-1, Fr. over Aram Amin (Wylie East High School) 2-6, Fr. (Fall 4:50).
5th Place Match
Shane Reed (Highland Park High School) 4-17, So. over () , . (Bye).

126 Results
Guaranteed Places
1st Place – Matt Kroencke of Highland Park High School
2nd Place – Zech Peitler of Wylie East High School
3rd Place – Dylan South of Lovejoy High School
4th Place – Vincent Hoelting of McKinney North High School
5th Place – Lawson Taylor of Wylie High School
6th Place – Kendall Pinkney of Lancaster High School
1st Place Match
Matt Kroencke (Highland Park High School) 18-10, Jr. over Zech Peitler (Wylie East High School) 12-10, So. (Fall 1:09).
3rd Place Match
Dylan South (Lovejoy High School) 4-15, Fr. over Vincent Hoelting (McKinney North High School) 3-4, So. (MD 10-1).
5th Place Match
Lawson Taylor (Wylie High School) 12-9, So. over Kendall Pinkney (Lancaster High School) 2-16, Jr. (Fall 2:55).

132 Results
Guaranteed Places
1st Place – Keegan Martin of Highland Park High School
2nd Place – Chandler Duran of McKinney North High School
3rd Place – Paul Chadwick of Wylie East High School
4th Place – Brett Studley of Wylie High School
5th Place – Adam Dziubinski of Lovejoy High School
6th Place – Te`Rik Green of Lancaster High School
1st Place Match
Keegan Martin (Highland Park High School) 17-7, So. over Chandler Duran (McKinney North High School) 23-8, Sr. (Inj. 0:00).
3rd Place Match
Paul Chadwick (Wylie East High School) 19-9, Sr. over Brett Studley (Wylie High School) 15-9, So. (Dec 11-5).
5th Place Match
Adam Dziubinski (Lovejoy High School) 2-23, So. over Te`Rik Green (Lancaster High School) 5-16, Jr. (Fall 2:17).

138 Results
Guaranteed Places
1st Place – Christian Mendez of McKinney North High School
2nd Place – Callan Murphy of Highland Park High School
3rd Place – Andrew Savage of Wylie East High School
4th Place – Anterius Stanley of Lancaster High School
5th Place – Cole Mitchell of Wylie High School
1st Place Match
Christian Mendez (McKinney North High School) 23-7, So. over Callan Murphy (Highland Park High School) 16-14, Sr. (Dec 9-7).
3rd Place Match
Andrew Savage (Wylie East High School) 6-16, So. over Anterius Stanley (Lancaster High School) 4-16, So. (Fall 5:43).
5th Place Match
Cole Mitchell (Wylie High School) 6-7, So. over () , . (Bye).

145 Results
Guaranteed Places
1st Place – Stephen Dieb of Highland Park High School
2nd Place – Arman Mansouri of Wylie High School
3rd Place – Ruston Travis of McKinney North High School
4th Place – Seth Krolnik of Lovejoy High School
5th Place – Jason Rone Jr. of Wylie East High School
6th Place – Karry Russell of Lancaster High School
1st Place Match
Stephen Dieb (Highland Park High School) 22-2, So. over Arman Mansouri (Wylie High School) 25-8, Jr. (Fall 0:52).
3rd Place Match
Ruston Travis (McKinney North High School) 8-7, So. over Seth Krolnik (Lovejoy High School) 10-17, Jr. (Fall 1:41).
5th Place Match
Jason Rone Jr. (Wylie East High School) 1-2, Sr. over Karry Russell (Lancaster High School) 0-3, Jr. (MD 15-7).

152 Results
Guaranteed Places
1st Place – Jackson Stafford of Highland Park High School
2nd Place – Alex Chapa of McKinney North High School
3rd Place – Paul Mills of Lancaster High School
4th Place – Haydden Prock of Wylie East High School
5th Place – Emmanuel Calhoune of Wylie High School
6th Place – Alek Milewski of Lovejoy High School
1st Place Match
Jackson Stafford (Highland Park High School) 25-7, Sr. over Alex Chapa (McKinney North High School) 20-10, Sr. (TF-1.5 4:16 (19-3)).
3rd Place Match
Paul Mills (Lancaster High School) 21-6, Sr. over Haydden Prock (Wylie East High School) 12-8, Sr. (Fall 3:47).
5th Place Match
Emmanuel Calhoune (Wylie High School) 13-7, Sr. over Alek Milewski (Lovejoy High School) 8-19, So. (TF-1.5 5:29 (17-2)).

160 Results
Guaranteed Places
1st Place – Aaron Guery of Lancaster High School
2nd Place – Connor Creek of Highland Park High School
3rd Place – Anthony Pena of Wylie High School
4th Place – Justin Hartkorn of McKinney North High School
5th Place – Logan Hubble of Lovejoy High School
1st Place Match
Aaron Guery (Lancaster High School) 27-1, Sr. over Connor Creek (Highland Park High School) 24-3, Jr. (Dec 4-2).
3rd Place Match
Anthony Pena (Wylie High School) 30-7, Sr. over Justin Hartkorn (McKinney North High School) 9-7, Jr. (MD 8-0).
5th Place Match
Logan Hubble (Lovejoy High School) 6-16, So. over () , . (Bye).

170 Results
Guaranteed Places
1st Place – Grant Lake of Highland Park High School
2nd Place – Nation Gibrick of Wylie High School
3rd Place – Camden Droge of Lovejoy High School
4th Place – Christopher Aroche of Wylie East High School
5th Place – Isaac Cruz of McKinney North High School
1st Place Match
Grant Lake (Highland Park High School) 20-3, Sr. over Nation Gibrick (Wylie High School) 28-7, Sr. (Fall 1:43).
3rd Place Match
Camden Droge (Lovejoy High School) 19-8, Sr. over Christopher Aroche (Wylie East High School) 13-6, Sr. (Fall 5:08).
5th Place Match
Isaac Cruz (McKinney North High School) 10-14, Sr. over () , . (Bye).

182 Results
Guaranteed Places
1st Place – Christian Lorenzoni of Highland Park High School
2nd Place – Connor Haden of Lovejoy High School
3rd Place – Nicolas Torres of Wylie High School
1st Place Match
Christian Lorenzoni (Highland Park High School) 15-9, Sr. over Connor Haden (Lovejoy High School) 3-13, So. (Fall 0:45).
3rd Place Match
Nicolas Torres (Wylie High School) 6-4, Sr. over () , . (Bye).
5th Place Match
() , . over () , . (Bye).

195 Results
Guaranteed Places
1st Place – Michael Thornton of Highland Park High School
2nd Place – Collin Boyd of Lovejoy High School
3rd Place – Wilbert Rojas of Lancaster High School
4th Place – Christopher Lopez of Wylie High School
1st Place Match
Michael Thornton (Highland Park High School) 28-5, Jr. over Collin Boyd (Lovejoy High School) 3-7, So. (Fall 1:25).
3rd Place Match
Wilbert Rojas (Lancaster High School) 3-10, Sr. over Christopher Lopez (Wylie High School) 2-5, Sr. (Fall 1:42).
5th Place Match
() , . over () , . (Bye).

220 Results
Guaranteed Places
1st Place – Ryan Beattie of Wylie High School
2nd Place – Bo Beidleman of Lovejoy High School
3rd Place – Danny Gouskos of Highland Park High School
4th Place – Rickey Nelson of Lancaster High School
1st Place Match
Ryan Beattie (Wylie High School) 17-1, So. over Bo Beidleman (Lovejoy High School) 7-16, So. (Fall 1:24).
3rd Place Match
Danny Gouskos (Highland Park High School) 2-3, Jr. over Rickey Nelson (Lancaster High School) 2-13, Sr. (Dec 7-6).
5th Place Match
() , . over () , . (Bye).

285 Results
Guaranteed Places
1st Place – Thomas Elvin of Lovejoy High School
2nd Place – Frankie James of Lancaster High School
3rd Place – Erik Miriti of Wylie High School
1st Place Match
Thomas Elvin (Lovejoy High School) 8-11, So. over Frankie James (Lancaster High School) 8-14, Jr. (Fall 4:29).
3rd Place Match
Erik Miriti (Wylie High School) 7-9, Fr. over () , . (Bye).
5th Place Match
() , . over () , . (Bye).

Photo by Kellie Anfosso

Check Also

northfootball

McKinney Football ‘Game of the Week’ Broadcast Schedule Announced

McKINNEY, Texas—Thirteen regular-season high school football games featuring McKinney ISD schools are scheduled to be ...

Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitacion de relojes Rolex baratos espa?a Rolex Replica Imitazione Di Orologi Maurice Lacroix Imitazione Di Orologi Longines
sitemap